16 maj 2018 21:28

16 maj 2018 21:29

SAIK tappar anfallsspelare

FOTBOLL: "Ett gemensamt beslut"

Albrim Demalijaj kom till Skövde AIK från IK Gauthiod inför säsongen, men nu står det klart att han redan lämnar division 1-laget.

Han kommenterar själv på twitter:

– Vill passa på nu att tacka Skövde AIK för allt och tiden ihop. En nivå jag verkligen vill vara i och spela men har tyvärr för mycket jobb och utbildning som gör de nästan intill omöjligt att kunna lägga ner tiden som krävs helt enkelt ny fas i livet.

Albrim kom till SAIK under vintern och förhoppningen var att han skulle bidra med sina offensiva kvalitéer. Nu har det inte blivit så mycket av den varan. Efter tre inhopp i serien är det slutspelat i Skövde AIK.

På klubbens hemsida betonar Skövde AIK att detta är ett beslut som tagits gemensamt. Nu talas om det om att han fortsätter att spela på en annan nivå.

För Skövde AIK:s del som betyder detta att de tappar en offensiv spelare i sin trupp som tunnas ytterligare. Sedan tidigare finns såväl Viktor Granath (nyckelben), Oskar Mårtensson (rygg) och John Hallstensson (knä på skadelistan).

SAIK möter Kristianstad borta på lördag.

Han kommenterar själv på twitter:

– Vill passa på nu att tacka Skövde AIK för allt och tiden ihop. En nivå jag verkligen vill vara i och spela men har tyvärr för mycket jobb och utbildning som gör de nästan intill omöjligt att kunna lägga ner tiden som krävs helt enkelt ny fas i livet.

Albrim kom till SAIK under vintern och förhoppningen var att han skulle bidra med sina offensiva kvalitéer. Nu har det inte blivit så mycket av den varan. Efter tre inhopp i serien är det slutspelat i Skövde AIK.

På klubbens hemsida betonar Skövde AIK att detta är ett beslut som tagits gemensamt. Nu talas om det om att han fortsätter att spela på en annan nivå.

För Skövde AIK:s del som betyder detta att de tappar en offensiv spelare i sin trupp som tunnas ytterligare. Sedan tidigare finns såväl Viktor Granath (nyckelben), Oskar Mårtensson (rygg) och John Hallstensson (knä på skadelistan).

SAIK möter Kristianstad borta på lördag.