10 aug 2018 14:14

10 aug 2018 14:14

IFK Skövde blickar framåt

FOTBOLL: Ny sportgrupp bildad

IFK Skövde FK ligger illa till i division 3 och risken att åka ur är stor. Nu tittar klubben framåt och ett led i detta är att en ny sportgrupp har bildats.

IFK har bytt tränare och några spelare har lämnat. Nu är det meningen att man skall bygga något stabilt och flytta fram positionerna på seniorsidan. Fredrik Hellman är ansvarig i sportgruppen vars uppgift först blir att lösa tränarfrågan. En tränare som kan utveckla de egna talangerna och samtidigt locka etablerade spelare till klubben. Enligt planen skall IFK spela i division 2002.

– Vi har en tränare högst upp på önskelistan och kommer att ta kontakt med honom direkt. Vi har också några spelare som vi kommer att ta kontakt med, men först vill vi lösa tränarfrågan, säger Fredrik på klubbens hemsida.

IFK har bytt tränare och några spelare har lämnat. Nu är det meningen att man skall bygga något stabilt och flytta fram positionerna på seniorsidan. Fredrik Hellman är ansvarig i sportgruppen vars uppgift först blir att lösa tränarfrågan. En tränare som kan utveckla de egna talangerna och samtidigt locka etablerade spelare till klubben. Enligt planen skall IFK spela i division 2002.

– Vi har en tränare högst upp på önskelistan och kommer att ta kontakt med honom direkt. Vi har också några spelare som vi kommer att ta kontakt med, men först vill vi lösa tränarfrågan, säger Fredrik på klubbens hemsida.