27 aug 2018 10:42

27 aug 2018 10:42

Skövde HF hotas av stämning

HANDBOLL

Skövde HF hotas av stämning för hanteringen av avskedandet av tränaren Magnus Frisk. Spelarföreningen Handboll Sverige företräder Frisk i en tvist gentemot klubben.

Spelarföreningen skriver på sin hemsida:

”Spelarföreningen Handboll Sverige företräder medlemmen Magnus Frisk i tvist gentemot Skövde HF. Frisk blev den 22 mars i år avskedad utan att saklig grund härför förelåg. Detta innebär att klubben begått ett kontraktsbrott som kan medföra ett allmänt skadestånd.”

De skriver vidare:

”Skövde HF:s ordförande Anders Löfvenborg har å föreningens vägnar bestridit betalningsskyldighet för ett allmänt skadestånd till Magnus Frisk. Det föreligger därmed inget hinder för spelarföreningens att jämlikt RB 18:3 lämna in en stämningsansökan gentemot Skövde HF.”

Spelarföreningen skriver också att de förgäves väntat på besked från Löfvenborg om vilken advokat som skall företräda klubben i denna tvist. Detta hindrar dock inte spelarföreningen att inlämna en stämningsansökan till Skaraborgs tingsrätt. Detta kommer att ske inom en snar framtid.

Spelarföreningen företräder även målvaktstränaren Karl Gustavsson och fystränaren Harri Viinamäki i liknande tvister med Skövde HF.


Texten kommer att uppdateras.

Spelarföreningen skriver på sin hemsida:

”Spelarföreningen Handboll Sverige företräder medlemmen Magnus Frisk i tvist gentemot Skövde HF. Frisk blev den 22 mars i år avskedad utan att saklig grund härför förelåg. Detta innebär att klubben begått ett kontraktsbrott som kan medföra ett allmänt skadestånd.”

De skriver vidare:

”Skövde HF:s ordförande Anders Löfvenborg har å föreningens vägnar bestridit betalningsskyldighet för ett allmänt skadestånd till Magnus Frisk. Det föreligger därmed inget hinder för spelarföreningens att jämlikt RB 18:3 lämna in en stämningsansökan gentemot Skövde HF.”

Spelarföreningen skriver också att de förgäves väntat på besked från Löfvenborg om vilken advokat som skall företräda klubben i denna tvist. Detta hindrar dock inte spelarföreningen att inlämna en stämningsansökan till Skaraborgs tingsrätt. Detta kommer att ske inom en snar framtid.

Spelarföreningen företräder även målvaktstränaren Karl Gustavsson och fystränaren Harri Viinamäki i liknande tvister med Skövde HF.


Texten kommer att uppdateras.