14 sep 2018 09:23

14 sep 2018 09:23

HK Country mötte Blombäcks nya lag

HANDBOLL: Sent avgörande mot Kroppskultur

HK Country träningsspelade på torsdagskvällen mot GF Kroppskultur som den här säsongen tränas av den tidigare IFK Skövde-tränaren Gunnar Blombäck. Country drog det längsta strået och vann med 31–30 (13–13) efter ett sent avgörande mål från Jacob Sundelius.

Det blev en spännande avslutning på matchen i Rimnershallen i Uddevalla som avgjordes först i slutsekunderna. GF Kroppskultur kvitterade med 15 sekunder kvar men Jacob Sundelius kunde sedan fixa segern för HK Country med matchens sista mål. Det var andra träningsmatchen i följd som Country vinner i slutskedet. I tisdags besegrades HP Skövde 90 med uddamålet.

– Jag är positivt överraskad och tycker att det ser bättre och bättre ut. Framför allt är jag imponerad av killarnas attityd, säger Countrys tränare Peter Johansson till klubbens hemsida.

GF Kroppskultur tränas den här säsongen av Skövdebekantingen Gunnar Blombäck. Han är både sportchef och tränare i klubben.

– Kropps är en stor förening med 600 medlemmar som har handboll både för tjejer och killar. Nu gör klubben en satsning för att klättra men det är ett långsiktigt arbete. Vi har ett ungt lag och i första hand vill vi etablera oss i division l, säger Gunnar Blombäck.

Båda lagen kommer att mötas igen i division 1 södra när seriespelet drar igång. HK Country ska innan dess träningsspela mot HP Tibro och Mantorp.

Det blev en spännande avslutning på matchen i Rimnershallen i Uddevalla som avgjordes först i slutsekunderna. GF Kroppskultur kvitterade med 15 sekunder kvar men Jacob Sundelius kunde sedan fixa segern för HK Country med matchens sista mål. Det var andra träningsmatchen i följd som Country vinner i slutskedet. I tisdags besegrades HP Skövde 90 med uddamålet.

– Jag är positivt överraskad och tycker att det ser bättre och bättre ut. Framför allt är jag imponerad av killarnas attityd, säger Countrys tränare Peter Johansson till klubbens hemsida.

GF Kroppskultur tränas den här säsongen av Skövdebekantingen Gunnar Blombäck. Han är både sportchef och tränare i klubben.

– Kropps är en stor förening med 600 medlemmar som har handboll både för tjejer och killar. Nu gör klubben en satsning för att klättra men det är ett långsiktigt arbete. Vi har ett ungt lag och i första hand vill vi etablera oss i division l, säger Gunnar Blombäck.

Båda lagen kommer att mötas igen i division 1 södra när seriespelet drar igång. HK Country ska innan dess träningsspela mot HP Tibro och Mantorp.