04 apr 2014 21:50

23 jan 2015 15:41

Idrottsfesternas fest i parken

Idrottsfesternas fest är över. Årets föreningsprofil framröstad med 47 procent av rösterna blev Kenneth Påhlsson i HP Tibro, årets tränare Kristian Lagerström, också aktiv i HP Tibro och årets ungdom Tibro KK:s Louise Jensen som fyllde år dagen till ära.

En välfylld folkpark hyllade Tibros idrottare och eldsjälar med varma applåder och Skaraborgsradions Torbjörn Borg såg till att guida publiken mellan de olika priserna.

Årets föreningsprofil Kenneth Påhlsson i HP Tibro fick priset med denna motivering:

”Kenneth har varit aktiv i alla positioner i HP Tibro, till exempel som spelare, ledare, kassör, ansvarig i kiosken och som coach i juniorlaget den senaste säsongen. Han är en föreningsmänniska som lever för sin förening som han varit aktiv i sedan den bildades 1977.”

Motiveringet för tränarpriset till Kristian Lagerström, HP Tibro:

”Denna säsong är Kristian aktiv som spelare i division fyra och tränare för klubbens 01/02-killar. Han är initiativagare till projektet Bollkoll på Tibros skolor och ansvarig för succén Minihandboll. Kristian, vice ordförande i klubben, är pådrivande i samarbetet mellan Tibros handbollsklubbar.”

Motiveringen för årets ungdom, Tibro KK:s Louise Jensen:

”Louise har under de senaste åren utvecklats till en duktig konståkare med förutsättningar att hålla sig i Sverigetoppen. 2013 representerade hon Sverige i Ungdoms-OS och blev tvåa i elitseriefinalen i U15-klassen.”

Vid SLA:s pressläggning hade bara hälften av priserna delats ut. Övriga hyllade presenteras på måndag.

En välfylld folkpark hyllade Tibros idrottare och eldsjälar med varma applåder och Skaraborgsradions Torbjörn Borg såg till att guida publiken mellan de olika priserna.

Årets föreningsprofil Kenneth Påhlsson i HP Tibro fick priset med denna motivering:

”Kenneth har varit aktiv i alla positioner i HP Tibro, till exempel som spelare, ledare, kassör, ansvarig i kiosken och som coach i juniorlaget den senaste säsongen. Han är en föreningsmänniska som lever för sin förening som han varit aktiv i sedan den bildades 1977.”

Motiveringet för tränarpriset till Kristian Lagerström, HP Tibro:

”Denna säsong är Kristian aktiv som spelare i division fyra och tränare för klubbens 01/02-killar. Han är initiativagare till projektet Bollkoll på Tibros skolor och ansvarig för succén Minihandboll. Kristian, vice ordförande i klubben, är pådrivande i samarbetet mellan Tibros handbollsklubbar.”

Motiveringen för årets ungdom, Tibro KK:s Louise Jensen:

”Louise har under de senaste åren utvecklats till en duktig konståkare med förutsättningar att hålla sig i Sverigetoppen. 2013 representerade hon Sverige i Ungdoms-OS och blev tvåa i elitseriefinalen i U15-klassen.”

Vid SLA:s pressläggning hade bara hälften av priserna delats ut. Övriga hyllade presenteras på måndag.

  • Anita Enocksson