09 maj 2014 15:43

23 jan 2015 15:43

Stärker upp på tränarsidan

Tibro AIK Friidrottsklubb stärker upp sin organisation med ett nytt tränarteam.

Klubbens tränare Nathalie Magnusson får nu hjälp med tränarsysslan av Jonas och Therese Norenbom som närmast kommer från den vid brofästet på Öland baserade elitföreningen för friidrott, FIK Färjestaden.

Norenboms kommer att koncentrera sig på den yngre gruppen och det gör att Nathalie nu kan lägga mer energi på de äldre ungdomarna från 11 år och uppåt.

Klubbens tränare Nathalie Magnusson får nu hjälp med tränarsysslan av Jonas och Therese Norenbom som närmast kommer från den vid brofästet på Öland baserade elitföreningen för friidrott, FIK Färjestaden.

Norenboms kommer att koncentrera sig på den yngre gruppen och det gör att Nathalie nu kan lägga mer energi på de äldre ungdomarna från 11 år och uppåt.