19 jun 2014 14:54

23 jan 2015 15:46

Vårträff på Hörnebo IP

TIBRO IDROTTSHISTORISKA

Hörnebo IP och Hörnebo SK:s klubbstuga var platsen för idrottshistoriska sällskapets vårträff. De 40-talet deltagarna fick höra om klubbens verksamhet och ombyggnaden av klubbstugan. Janne Eriksson berättade om KIF Örebro som är något av en vänortsförening till klubben. HSK har också haft en före detta spelare, Nina Fellbrandt, med i Örebrolaget. Till vårträffen hade idrottshistoriska även tagit med sig några pärmar med tidningsklipp från Hörneboklubbens fotboll-och bordtennisaktiviteter.

Hörnebo IP och Hörnebo SK:s klubbstuga var platsen för idrottshistoriska sällskapets vårträff. De 40-talet deltagarna fick höra om klubbens verksamhet och ombyggnaden av klubbstugan. Janne Eriksson berättade om KIF Örebro som är något av en vänortsförening till klubben. HSK har också haft en före detta spelare, Nina Fellbrandt, med i Örebrolaget. Till vårträffen hade idrottshistoriska även tagit med sig några pärmar med tidningsklipp från Hörneboklubbens fotboll-och bordtennisaktiviteter.