10 aug 2014 21:20

23 jan 2015 15:48

Hantverkscupen slut

LAGSPORT: Fotboll i Fagersanna

Redan 1924 bildades IK Ran som året efter blev Fagersanna IF. En synnerligen aktiv liten förening som sysslar med fotboll och gymnastik och har idag 470 medlemmar.

Föreningen har en egen anläggning med tre gräsplaner vara två är full storlek. Man har under åren gått från lila, till blågula och slutligen gulsvarta tröjor som man behållit sedan 1973.

En av klubbens stora händelser under året är Hantverkscupen som varar en hel helg för pojkar i klassen 10 år från hela Sverige.

Hammarby vann 1997

Första året man höll eventet var 1997 och då vann Hammarby IF. Tävlingen är öppen för lag från hela Sverige. Av tradition kommer det alltid en del Stockholmslag men även deltagare från Västerås, Uddevalla och Onsala brukar dyka upp.

Man kan ha max 16 lag och man spelar i en fyrstegs klassindelning så att alla lag alltid får spela sju matcher var. Detta för att undvika tidiga utslagningar. Tråkigt för lag som kanske åkt långt och vill vara med och spela hela helgen. Slutspelet hålls på söndagen. Vinnare totalt blev i år Borås AIK som spelade mot Örebro Sportklubb i finalmatchen.

Föreningen har en egen anläggning med tre gräsplaner vara två är full storlek. Man har under åren gått från lila, till blågula och slutligen gulsvarta tröjor som man behållit sedan 1973.

En av klubbens stora händelser under året är Hantverkscupen som varar en hel helg för pojkar i klassen 10 år från hela Sverige.

Hammarby vann 1997

Första året man höll eventet var 1997 och då vann Hammarby IF. Tävlingen är öppen för lag från hela Sverige. Av tradition kommer det alltid en del Stockholmslag men även deltagare från Västerås, Uddevalla och Onsala brukar dyka upp.

Man kan ha max 16 lag och man spelar i en fyrstegs klassindelning så att alla lag alltid får spela sju matcher var. Detta för att undvika tidiga utslagningar. Tråkigt för lag som kanske åkt långt och vill vara med och spela hela helgen. Slutspelet hålls på söndagen. Vinnare totalt blev i år Borås AIK som spelade mot Örebro Sportklubb i finalmatchen.

  • Robert Löfgren