17 okt 2014 13:11

23 jan 2015 15:52

Aktiv fiskeklubb har fyllt 60 år

Tibro Sportfiskeklubbs jubileumsfest firades i lördags i Bågskytteklubbens stuga. Tibro SFK som bildades 1954 har nu uppnått 60 år.

Det var Louis Bengtsson som ihop med flera andra fiskeintresserade bildade klubben med inriktningen att tillvarata sportfiskeintresset hos både ungdomar och vuxna.

Klubben var från början väldigt tävlingsintresserad och har så förblivit. Man började tidigt med ungdomsverksamhet och i den egna lokalen har många tillverkat olika sorters fiskeredskap.

Klubbens båthamn med plats för cirka 45 båtar är väldigt välbesökt. Där kan man meta från bryggorna och grilla vid de två grillplatserna och visionen är att bygga en klubbstuga och restaurera den gamla piren.

Till jubileumsträffen var medlemmar med respektive inbjudna och från distrikt, fiskeklubbar, fiskeföreningar och kommun kom det också representanter. De cirka 50 festdeltagarna fick gå en liten tipspromenad innan de bänkade sig vid matbordet.

Det var vidar dragning på ett lotteri där varje deltagare fått en lott med priser skänkta av ortens fiskeredskaps affär och tipspromenadens vinnare korades och fick fina priser.

Sten-Gunnar Stensson visade bilder och pratade om sina fiskeresor i Afrika och kvällens komiker Bernt Ove Sandsjö visade vilken talang han är när han imiterar Birger och Linda Bengtzing. Det fina presentbordet var mycket skiftande, allt från vackra blommor till tavlor och ett välbevarat ljuster.

När det var dags för kaffet beundrades de fint dekorerade tårtor som hade motiv av en damm och en sjö med fiskar i.

Det var Louis Bengtsson som ihop med flera andra fiskeintresserade bildade klubben med inriktningen att tillvarata sportfiskeintresset hos både ungdomar och vuxna.

Klubben var från början väldigt tävlingsintresserad och har så förblivit. Man började tidigt med ungdomsverksamhet och i den egna lokalen har många tillverkat olika sorters fiskeredskap.

Klubbens båthamn med plats för cirka 45 båtar är väldigt välbesökt. Där kan man meta från bryggorna och grilla vid de två grillplatserna och visionen är att bygga en klubbstuga och restaurera den gamla piren.

Till jubileumsträffen var medlemmar med respektive inbjudna och från distrikt, fiskeklubbar, fiskeföreningar och kommun kom det också representanter. De cirka 50 festdeltagarna fick gå en liten tipspromenad innan de bänkade sig vid matbordet.

Det var vidar dragning på ett lotteri där varje deltagare fått en lott med priser skänkta av ortens fiskeredskaps affär och tipspromenadens vinnare korades och fick fina priser.

Sten-Gunnar Stensson visade bilder och pratade om sina fiskeresor i Afrika och kvällens komiker Bernt Ove Sandsjö visade vilken talang han är när han imiterar Birger och Linda Bengtzing. Det fina presentbordet var mycket skiftande, allt från vackra blommor till tavlor och ett välbevarat ljuster.

När det var dags för kaffet beundrades de fint dekorerade tårtor som hade motiv av en damm och en sjö med fiskar i.

  • Anita Enocksson