26 apr 2015 17:00

26 apr 2015 17:04

Sopande mot fördomar

CENTRUM: Många samlades för att städa

Tibros centrala delar blev bokstavligen soprena på en timma i lördags. Över hundratalet nya och tidigare tibrobor, politiker och fastighetsägare greppade kvastar, påsar och sopsäckar och satte igång att städa undan skräp, fimpar och förhoppningsvis även en del fördomar i samma veva.

Ett stort tält hade rests på Stora torget och ur högtalare strömmade populär syriansk musik men det skulle bli även armenisk och svensk musik, berättade Eiad Alhorani från tibroföreningen Nya Svenskar i Skaraborg.

Till tältet anlände massor av föreningens medlemmar med hembakat kaffebröd och många olika sorters kakor och allt bullades upp på ett gigantiskt långbord

– Kommunen står för kaffe och te men föreningen Nya svenskar i Skaraborg bjuder på fikabrödet, säger nya integrationsutvecklaren Emma Gustafsson.

Fick krypa

Hon och Tibro kommuns marknadsutvecklare Kristian Lagerström samt Eiad Alhorani stod för introduktionen. Plastpåsar för fimpar och svarta sopsäckar delades ut och alla fick ta på sig en reflexväst.

Kommunen hade ställt upp med massor av sopkvastar brännmärkta med kommunens logga.

– Vi kan inte sopa över allt utan måste krypa efter alla fimpar i rabatter och under soffor säger Fwad Kvala och reser sig från att ha krupit under en soffa vid stora fontänen.

Centrum hade delats in i sju områden och tio personer avdelades under en ledare till vart och ett av dem. Alla gångbanor sopades och löv och skräp rensades undan runt fastigheterna. Allt gick fort och smidigt när så många deltog i arbetet. Därefter fick alla komma tillbaka till tältet till ett härligt kafferep.

Skapa kontakter

Många av deltagarna var barn och de flesta verkade tycka att det var roligt. Det sopades hej vilt. Någon förälder ansåg att barnen kanske inte tycker det är riktigt lika roligt att städa hemma.

Förhoppningen med hela arrangemanget var att genom att skapa kontakter mellan människor från olika grupper få en bra utgångspunkt för ett tryggt och välkomnande Tibro och motverka främlingsfientlighet och fördomar. Många fick med sig ett papper med förslag på tänkbara diskussioner mot olika fördomar och hur de skapats.

Ett stort tält hade rests på Stora torget och ur högtalare strömmade populär syriansk musik men det skulle bli även armenisk och svensk musik, berättade Eiad Alhorani från tibroföreningen Nya Svenskar i Skaraborg.

Till tältet anlände massor av föreningens medlemmar med hembakat kaffebröd och många olika sorters kakor och allt bullades upp på ett gigantiskt långbord

– Kommunen står för kaffe och te men föreningen Nya svenskar i Skaraborg bjuder på fikabrödet, säger nya integrationsutvecklaren Emma Gustafsson.

Fick krypa

Hon och Tibro kommuns marknadsutvecklare Kristian Lagerström samt Eiad Alhorani stod för introduktionen. Plastpåsar för fimpar och svarta sopsäckar delades ut och alla fick ta på sig en reflexväst.

Kommunen hade ställt upp med massor av sopkvastar brännmärkta med kommunens logga.

– Vi kan inte sopa över allt utan måste krypa efter alla fimpar i rabatter och under soffor säger Fwad Kvala och reser sig från att ha krupit under en soffa vid stora fontänen.

Centrum hade delats in i sju områden och tio personer avdelades under en ledare till vart och ett av dem. Alla gångbanor sopades och löv och skräp rensades undan runt fastigheterna. Allt gick fort och smidigt när så många deltog i arbetet. Därefter fick alla komma tillbaka till tältet till ett härligt kafferep.

Skapa kontakter

Många av deltagarna var barn och de flesta verkade tycka att det var roligt. Det sopades hej vilt. Någon förälder ansåg att barnen kanske inte tycker det är riktigt lika roligt att städa hemma.

Förhoppningen med hela arrangemanget var att genom att skapa kontakter mellan människor från olika grupper få en bra utgångspunkt för ett tryggt och välkomnande Tibro och motverka främlingsfientlighet och fördomar. Många fick med sig ett papper med förslag på tänkbara diskussioner mot olika fördomar och hur de skapats.