13 jul 2015 06:00

13 jul 2015 06:00

Prova på dag för modellflyg

Många intresserade och nyfikna kom för att prova

Modellflygklubben visade sin verksamhet med att låta de som ville prova på att manövrera flygplanen.

Tibro modellflygklubb som nu också ingår i Tibro längs Åna bildades 1942 och lever fortfarande kvar. En av initiativtagarna till klubbens bildande var Gunnar Pettersson som under många år var en av förgrundspersonerna i klubben.

Flera av medlemmarna har under åren utmärkt sig runt om i världen. Kjell-Åke Elofsson, en av medlemmarna i klubben sedan 1962, har varit med och tagit hem 2 VM guldmedaljer i lag till Sverige och dessutom flera SM tecken individuellt och 2 Nordiska mästerskap.

Stefan Sundström är också en medlem som utmärkt sig med flera SM medaljer. Klubben är mycket livaktig och träffas varje vecka på fältet i Balteryd beroende på vädret. Återväxten är god med flera yngre medlemmar.

Mest elmotorer

De flesta planen nu för tiden drivs med elmotorer som får ström från uppladdningsbara ackumulatorer. Flygtiden för en laddning är ca: 5 min beroende på hur fort man flyger. Några bensinmotorer sitter det fortfarande i en del av planen. Då kan de flyga dubbelt så länge på varje tankning.

En hel del intresserade personer kom till flygfältet och flera av de provade på hur det kändes att flyga ett modellplan. Det var nog tur att det fanns dubbelkommando till planen för annars hade det nog behövts reparerats en hel del.

Det är mycket att tänka på när man flyger, är det på väg bort är vänster åt vänster och höger åt höger på reglagen, men kommer planet mot föraren blir det tvärtom. Numer finna det realistiska program till datorn som man kan lära sig att flyga med, det är ett bra sätt för om man störtar då behöver man inte reparera något plan utan bara starta om igen.

Oväntad gäst

Mitt under pågående flygning dök det upp en örn över fältet som cirklade runt en stund. Den gick inte att styra med radiokontrollerna så efter att ha studerat vad som hände en stund gav den sig av igen.

Tibro modellflygklubb som nu också ingår i Tibro längs Åna bildades 1942 och lever fortfarande kvar. En av initiativtagarna till klubbens bildande var Gunnar Pettersson som under många år var en av förgrundspersonerna i klubben.

Flera av medlemmarna har under åren utmärkt sig runt om i världen. Kjell-Åke Elofsson, en av medlemmarna i klubben sedan 1962, har varit med och tagit hem 2 VM guldmedaljer i lag till Sverige och dessutom flera SM tecken individuellt och 2 Nordiska mästerskap.

Stefan Sundström är också en medlem som utmärkt sig med flera SM medaljer. Klubben är mycket livaktig och träffas varje vecka på fältet i Balteryd beroende på vädret. Återväxten är god med flera yngre medlemmar.

Mest elmotorer

De flesta planen nu för tiden drivs med elmotorer som får ström från uppladdningsbara ackumulatorer. Flygtiden för en laddning är ca: 5 min beroende på hur fort man flyger. Några bensinmotorer sitter det fortfarande i en del av planen. Då kan de flyga dubbelt så länge på varje tankning.

En hel del intresserade personer kom till flygfältet och flera av de provade på hur det kändes att flyga ett modellplan. Det var nog tur att det fanns dubbelkommando till planen för annars hade det nog behövts reparerats en hel del.

Det är mycket att tänka på när man flyger, är det på väg bort är vänster åt vänster och höger åt höger på reglagen, men kommer planet mot föraren blir det tvärtom. Numer finna det realistiska program till datorn som man kan lära sig att flyga med, det är ett bra sätt för om man störtar då behöver man inte reparera något plan utan bara starta om igen.

Oväntad gäst

Mitt under pågående flygning dök det upp en örn över fältet som cirklade runt en stund. Den gick inte att styra med radiokontrollerna så efter att ha studerat vad som hände en stund gav den sig av igen.

  • Elof Johansson