22 okt 2015 20:13

22 okt 2015 20:13

Mer jazz med Papa Piders

KAVELBRON EVENT: Handplockade musiker med erfarenhet

Till helgen är det dags för höstens tradjazzkonsert. Då gästar det populära Göteborgsbandet Papa Piders Jazzband Kavelbron Event i Tibro.

Från början av 1960-talet och ungefär 25 år framåt i tiden var Papa Piders Jazzband ett begrepp inom jazzmusiken i Göteborg.

Vann tävlingar

De vann ett antal jazztävlingar och var ett av de första jazzbanden att spela utomlands.

Efter att bandet lades ned i mitten av 1980-talet var det år 2010 dags för en nystart med en del nya musiker.

Originaltrummis

På initiativ av bandets originaltrumslagare Bosse Lindgren såg en ny banduppställning dagens ljus. Handplockade musiker med stor erfarenhet från den europeiska jazzscenen garanterar publiken en hög musikalisk nivå.

Förutom Bosse på trummor hör vi på lördag kväll Klas Nilsson på trumpet och sång, Sverker Nyström på klarinett, saxofon och sång, Pider Åvall – som gett bandet dess namn – på trombon och sång, Anders Hultman på banjo och sång och Claes Nordborg på bas och sång. Samtliga i bandet sjunger alltså.

Det som gäller denna afton är revivaljazz så som den spelades under den så kallade tradboomen i England, det vill säga sådan musik och sådana låtar som spelades av till exempel Ken Colyer och Chris Barber.

Skiffelmusik

Det kan också bli så att man då och då river av en skiffellåt - även det ett kännetecken för tradboomen.

– Låtar av Duke Ellington, WC Handy och Huddie Ledbetter och mer därtill blandas och gesockså i ett rivigt tempo till publikens stora förtjusning, uppger föreningens Siv Johansson.

Högtidsstund

– En riktig högtidsstund för alla oss tradjazzälskare med andra ord, tillägger hon.

Konserten på Kavelbron Event som är beläget lite utanför tätorten Tibro arrangeras av föreningen TibroJazz i samarbet med Studiefrämjandet och Tibro kommun.

Från början av 1960-talet och ungefär 25 år framåt i tiden var Papa Piders Jazzband ett begrepp inom jazzmusiken i Göteborg.

Vann tävlingar

De vann ett antal jazztävlingar och var ett av de första jazzbanden att spela utomlands.

Efter att bandet lades ned i mitten av 1980-talet var det år 2010 dags för en nystart med en del nya musiker.

Originaltrummis

På initiativ av bandets originaltrumslagare Bosse Lindgren såg en ny banduppställning dagens ljus. Handplockade musiker med stor erfarenhet från den europeiska jazzscenen garanterar publiken en hög musikalisk nivå.

Förutom Bosse på trummor hör vi på lördag kväll Klas Nilsson på trumpet och sång, Sverker Nyström på klarinett, saxofon och sång, Pider Åvall – som gett bandet dess namn – på trombon och sång, Anders Hultman på banjo och sång och Claes Nordborg på bas och sång. Samtliga i bandet sjunger alltså.

Det som gäller denna afton är revivaljazz så som den spelades under den så kallade tradboomen i England, det vill säga sådan musik och sådana låtar som spelades av till exempel Ken Colyer och Chris Barber.

Skiffelmusik

Det kan också bli så att man då och då river av en skiffellåt - även det ett kännetecken för tradboomen.

– Låtar av Duke Ellington, WC Handy och Huddie Ledbetter och mer därtill blandas och gesockså i ett rivigt tempo till publikens stora förtjusning, uppger föreningens Siv Johansson.

Högtidsstund

– En riktig högtidsstund för alla oss tradjazzälskare med andra ord, tillägger hon.

Konserten på Kavelbron Event som är beläget lite utanför tätorten Tibro arrangeras av föreningen TibroJazz i samarbet med Studiefrämjandet och Tibro kommun.