11 mar 2016 06:00

11 mar 2016 06:00

Rännans Vänner jubilerar

BOWLING: Tårta och kaffe

I samband med årsmötet passade Rännans Vänner på att fira föreningens 15-årsjubileum.

Ordförande Alf Hildingsson berättade på ett humoristiskt sätt om föreningens tillkomst och vad som sedan hänt under årens lopp. Många har varit med sedan starten och gamla minnen väcktes förstås till liv och dagen till ära bjöd föreningen på bowlingtårta.

Rännans Vänner med 150 medlemmar är en bowlingförening för pensionärer. Den bildades den 7 mars 2001 några månader efter det att bowlinghallen byggdes i november 2000 i Rixners möblers gamla mattlager.

Det var Lars-Birger Axelsson som kom med namnförslaget Rännans Vänner.

– Många tyckte inte om namnet då, men i dag känns det helt rätt eftersom vi tar det på skoj och värderar den sociala biten väl så högt som tävlingsresultaten och för att det dessutom är en skonsam sport för kroppen.

En av förgrundsfigurerna i Rännans vänner har varit Alf Hildingsson som i princip tillbringat all sin tid i Bowlinghallen, men som nu på grund av en synskada inte kan deltaga på samma sätt som tidigare. Han har sett till att banorna varit nyoljade när spelarna kommit på morgonen och lottade vilka som skulle spela ihop. Spelet på tisdagar och onsdagar ligger till grund för vilka som tas ut till lagen som spelar mot andra lag i Västgötaserien.

I den serien deltager fem lag som spelar på torsdagar och ytterligare fyra lag som spelar på måndagar och som deltar i riksserien.

Ordförande Alf Hildingsson berättade på ett humoristiskt sätt om föreningens tillkomst och vad som sedan hänt under årens lopp. Många har varit med sedan starten och gamla minnen väcktes förstås till liv och dagen till ära bjöd föreningen på bowlingtårta.

Rännans Vänner med 150 medlemmar är en bowlingförening för pensionärer. Den bildades den 7 mars 2001 några månader efter det att bowlinghallen byggdes i november 2000 i Rixners möblers gamla mattlager.

Det var Lars-Birger Axelsson som kom med namnförslaget Rännans Vänner.

– Många tyckte inte om namnet då, men i dag känns det helt rätt eftersom vi tar det på skoj och värderar den sociala biten väl så högt som tävlingsresultaten och för att det dessutom är en skonsam sport för kroppen.

En av förgrundsfigurerna i Rännans vänner har varit Alf Hildingsson som i princip tillbringat all sin tid i Bowlinghallen, men som nu på grund av en synskada inte kan deltaga på samma sätt som tidigare. Han har sett till att banorna varit nyoljade när spelarna kommit på morgonen och lottade vilka som skulle spela ihop. Spelet på tisdagar och onsdagar ligger till grund för vilka som tas ut till lagen som spelar mot andra lag i Västgötaserien.

I den serien deltager fem lag som spelar på torsdagar och ytterligare fyra lag som spelar på måndagar och som deltar i riksserien.

  • Elof Johansson