13 apr 2016 06:00

13 apr 2016 06:00

Tibros idrottare hyllas

IDROTTSFESTIVAL: Lars-Åke Lagrell och Robin Söderling medverkar

Fotbollens tidigare förbundsordförande Lars-Åke Lagrell och Tibros tennisess Robin Söderling hedrar på fredag idrottskommunen Tibro genom sin medverkan på Idrottsfestivalen 2016.

Välbekante Lars-Åke Lagrell är festivalens konferencier i Tibroparken, där hela festivalen äger rum.

Tibros Robin Söderling ska i sin tur intervjuas av SLA:s sportchef Jan Larsson.

En lång rad utmärkelser delas ut under kvällen och just i dag, onsdag den 13 april, är allra sista dag att vara med och rösta fram Årets föreningsprofil i Tibro.

Det gör man enklast via kommunens webb eller så tar man sig en liten promenad i solskenet bort till biblioteket och fyller i röstsedeln.

De nominerade till Årets föreningsprofil är Kurt ”Kurtis” Larsson, Tibro IK, Roger Magnusson, Tibro AIK Friidrott, Eija Tapio, Tibro Gymnastikförening och Anders Burman, Tibro IBK och Fagersanna IF.

Mästarna hyllas

Under kvällen hyllas som vanligt alla Tibroidrottare som vunnit nationella och internationella mästerskap under 2015 och i samband med det gör kvällens konferencier, välkände Lagrell, entré på parkscenen.

När alla mästare hyllats koras Årets manliga junior, Årets kvinnliga junior, Årets tränare och som redan nämnts Årets föreningsprofil.

Och de nominerade är:

Årets manliga junior: Rickard Djerf, Tibro Orienteringsklubb, Axel Påhlsson, Tibro AIK och HP Tibro, och Jesper Börjesson Tibro Motorklubb.

Årets kvinnliga junior: Maggie Hills, Tibro konståkningsklubb, Johanna Fellbrandt, Tibro Hästsportklubb och Jessica Löf, Tibro Kanotklubb.

Årets tränare

Årets tränare: Christina Helgesson och Regina Jensen, Tibro KK, Tony Eriksson, Tibro Innebandyklubb, och Tommy Larsson, Hörnebo SK.

Årets prestation: Michaela Heder, Hörnebo SK, Tibro MK:s endurolag och Fagersanna IF:s herrlag.

Årets evenemang: Sportson MTB Race som arrangerades av Tibro Cykelklubb, Tibro konståkningsklubbs isshow och Tibro Orienteringsklubbs tävling TibroTrippeln.

Årets idrottsutövare: Louise Eriksson, badmintonklubben Hõl i vägga och Viktoria och Joshi Helgesson från Tibro Konståkningsklubb.

Årets förening: Fagersanna IF, Tibro Konståkningsklubb och Tibro Cykelklubb.

Kvällens underhållning står artister från Grebbans Nöjesproduktion och trubaduren Anders Fryestam för.

Alla som är intresserade av idrotten i Tibro kan övervara denna helkväll med hyllningar till Tibros idrottsprofiler.

Mingel och mat

Det ges utöver prisutdelningar och underhållning förstås tillfälle till mingel och mat och idrottsfesten pågår till efter midnatt. Arrangör är Tibro kommun, Sisu Idrottsutbildarna Tibroidrottens nätverk, Tibro folkets park och SLA.

Välbekante Lars-Åke Lagrell är festivalens konferencier i Tibroparken, där hela festivalen äger rum.

Tibros Robin Söderling ska i sin tur intervjuas av SLA:s sportchef Jan Larsson.

En lång rad utmärkelser delas ut under kvällen och just i dag, onsdag den 13 april, är allra sista dag att vara med och rösta fram Årets föreningsprofil i Tibro.

Det gör man enklast via kommunens webb eller så tar man sig en liten promenad i solskenet bort till biblioteket och fyller i röstsedeln.

De nominerade till Årets föreningsprofil är Kurt ”Kurtis” Larsson, Tibro IK, Roger Magnusson, Tibro AIK Friidrott, Eija Tapio, Tibro Gymnastikförening och Anders Burman, Tibro IBK och Fagersanna IF.

Mästarna hyllas

Under kvällen hyllas som vanligt alla Tibroidrottare som vunnit nationella och internationella mästerskap under 2015 och i samband med det gör kvällens konferencier, välkände Lagrell, entré på parkscenen.

När alla mästare hyllats koras Årets manliga junior, Årets kvinnliga junior, Årets tränare och som redan nämnts Årets föreningsprofil.

Och de nominerade är:

Årets manliga junior: Rickard Djerf, Tibro Orienteringsklubb, Axel Påhlsson, Tibro AIK och HP Tibro, och Jesper Börjesson Tibro Motorklubb.

Årets kvinnliga junior: Maggie Hills, Tibro konståkningsklubb, Johanna Fellbrandt, Tibro Hästsportklubb och Jessica Löf, Tibro Kanotklubb.

Årets tränare

Årets tränare: Christina Helgesson och Regina Jensen, Tibro KK, Tony Eriksson, Tibro Innebandyklubb, och Tommy Larsson, Hörnebo SK.

Årets prestation: Michaela Heder, Hörnebo SK, Tibro MK:s endurolag och Fagersanna IF:s herrlag.

Årets evenemang: Sportson MTB Race som arrangerades av Tibro Cykelklubb, Tibro konståkningsklubbs isshow och Tibro Orienteringsklubbs tävling TibroTrippeln.

Årets idrottsutövare: Louise Eriksson, badmintonklubben Hõl i vägga och Viktoria och Joshi Helgesson från Tibro Konståkningsklubb.

Årets förening: Fagersanna IF, Tibro Konståkningsklubb och Tibro Cykelklubb.

Kvällens underhållning står artister från Grebbans Nöjesproduktion och trubaduren Anders Fryestam för.

Alla som är intresserade av idrotten i Tibro kan övervara denna helkväll med hyllningar till Tibros idrottsprofiler.

Mingel och mat

Det ges utöver prisutdelningar och underhållning förstås tillfälle till mingel och mat och idrottsfesten pågår till efter midnatt. Arrangör är Tibro kommun, Sisu Idrottsutbildarna Tibroidrottens nätverk, Tibro folkets park och SLA.