17 apr 2016 15:16

17 apr 2016 15:16

Tolvtimmars cykeldag mot cancer

TIBRO: Två mil lång runda

Tibro cykelklubbs tolv timmar långa cykeldag uppe i Rankås i helgen lockade många att ta sig en cykelrunda och skänka en slant till Barncancerfonden.

Redan klockan sex på morgonen fanns möjlighet för de morgonpigga att ta sig en motionsrunda. Med start och mål vid Rankåsstugan startade den två mil långa rundan med blandad terräng. Även om cykel var det vanligaste färdsättet fanns det en del som också gick eller joggade.

Dagen som höll på i tolv timmar var ingen tävling utan mer en motionsdag. Alla fick motionera på sina egna villkor och var inte heller bundna till cykelrundan. Det som däremot präglade dagen var en insamling till Antons hjältar. Där motionärerna vid starten kunde skänka en slant till kampen mot cancer.

Det var Kaj Kosonen som förra året arrangerade tolvtimmarsdagen i Rankås. Årets upplaga anordnades av Tibro cykelklubb och var också ett sätt att öka intresset om cykling och locka nya medlemmar. Cykelklubben jobbar bland annat med att öka sin ungdomsverksamhet.

Under dagen fanns en hinderbana uppställd där ungdomar kunde prova på hur det kan vara att åka i terräng.

Klubbens ordförande Joakim Peterson menar att cykling inte bara handlar om motion. Det handlar även mycket om gemenskap vilket var en av anledningarna till att klubben startade för tre år sen.

– Varför ska man cykla själv när man kan cykla tillsammans med andra.

Redan klockan sex på morgonen fanns möjlighet för de morgonpigga att ta sig en motionsrunda. Med start och mål vid Rankåsstugan startade den två mil långa rundan med blandad terräng. Även om cykel var det vanligaste färdsättet fanns det en del som också gick eller joggade.

Dagen som höll på i tolv timmar var ingen tävling utan mer en motionsdag. Alla fick motionera på sina egna villkor och var inte heller bundna till cykelrundan. Det som däremot präglade dagen var en insamling till Antons hjältar. Där motionärerna vid starten kunde skänka en slant till kampen mot cancer.

Det var Kaj Kosonen som förra året arrangerade tolvtimmarsdagen i Rankås. Årets upplaga anordnades av Tibro cykelklubb och var också ett sätt att öka intresset om cykling och locka nya medlemmar. Cykelklubben jobbar bland annat med att öka sin ungdomsverksamhet.

Under dagen fanns en hinderbana uppställd där ungdomar kunde prova på hur det kan vara att åka i terräng.

Klubbens ordförande Joakim Peterson menar att cykling inte bara handlar om motion. Det handlar även mycket om gemenskap vilket var en av anledningarna till att klubben startade för tre år sen.

– Varför ska man cykla själv när man kan cykla tillsammans med andra.

  • Tobias Larsson Franzén