24 apr 2016 20:04

24 apr 2016 20:04

Showfylld 50-årsfest

UNDERHÅLLNING

Isshowen Celebration on ice satte avslutning på Tibro konståkningsklubbs säsong. Det blev en spektakulär hyllning tillsammans med publiken till de 50 år som passerat sedan klubben bildades.

Vid ingången möttes publiken av en helt omgjord Tibro ishall.

På ena läktarsidan var det uppbokat för publiken att ta plats. Plexiglaset var nerplockat och en ridå var uppsatt på den motsvarande sidan isen.

Längs väggar och tak fanns strålkastare för att kasta ut ljus i alla sorts färger. Ishallen hade omvandlats till en festlokal där klubben och publiken tillsammans skulle fira in klubbens 50-årsjubileum som infaller 2017.

Diskret entré

Ljuset släcktes i ishallen och ett rödblått sken sänkte sig över isen. Diskret åkte konståkarna in i mörkret för att sedan dra igång showen med amerikanskt 50-tal. Till Elvis Presleys låt Blue suede shoes satte ensemblen ribban högt redan från start med det snabba tempot.

Joshi ...

Passande till låten Celebration fortsatte sedan jubileumsfirandet. Publiken klappade takten till musiken och jublade när någon av konståkarna gjorde ett hopp. Det bjöds även på en Disneyinspirerad uppvisning innan det var dags för Joshi Helgesson att göra sitt första enskilda framträdande.

... och Vicky

Efter en paus på 15 minuter startade den andra akten. Till skillnad från den första inleddes den andra akten något lugnare. Men det skulle inte vara länge och bjöd bland annat på en cirkusuppvisning med djur och clowner inblandade.

Ett stort jubel steg från publiken när den före detta professionella konståkerskan Viktoria Helgesson åkte in på isen.

Till lugn pianomusik stod hon för en konståkningsuppvisning som fick publiken kräva ett extranummer.

Avtackning

Avslutningen bjöd på tre raka nummer där alla hundratalet åkare deltog innan de blev individuellt avtackade inför publiken.

Vid ingången möttes publiken av en helt omgjord Tibro ishall.

På ena läktarsidan var det uppbokat för publiken att ta plats. Plexiglaset var nerplockat och en ridå var uppsatt på den motsvarande sidan isen.

Längs väggar och tak fanns strålkastare för att kasta ut ljus i alla sorts färger. Ishallen hade omvandlats till en festlokal där klubben och publiken tillsammans skulle fira in klubbens 50-årsjubileum som infaller 2017.

Diskret entré

Ljuset släcktes i ishallen och ett rödblått sken sänkte sig över isen. Diskret åkte konståkarna in i mörkret för att sedan dra igång showen med amerikanskt 50-tal. Till Elvis Presleys låt Blue suede shoes satte ensemblen ribban högt redan från start med det snabba tempot.

Joshi ...

Passande till låten Celebration fortsatte sedan jubileumsfirandet. Publiken klappade takten till musiken och jublade när någon av konståkarna gjorde ett hopp. Det bjöds även på en Disneyinspirerad uppvisning innan det var dags för Joshi Helgesson att göra sitt första enskilda framträdande.

... och Vicky

Efter en paus på 15 minuter startade den andra akten. Till skillnad från den första inleddes den andra akten något lugnare. Men det skulle inte vara länge och bjöd bland annat på en cirkusuppvisning med djur och clowner inblandade.

Ett stort jubel steg från publiken när den före detta professionella konståkerskan Viktoria Helgesson åkte in på isen.

Till lugn pianomusik stod hon för en konståkningsuppvisning som fick publiken kräva ett extranummer.

Avtackning

Avslutningen bjöd på tre raka nummer där alla hundratalet åkare deltog innan de blev individuellt avtackade inför publiken.

  • Tobias Larsson Franzén