29 aug 2016 06:00

29 aug 2016 06:00

Fotbollens dag firades

HÖRNEBO SK: En dag tillägnad fotbollen i Hörnebo

Fotbollens dag var ett arrangemang i fotbollens tecken. Även den som inte själv spelar kunde komma till Hörnebo IP för en heldag med många fotbollsrelaterade aktiviteter och sevärda matcher.

Fotbollens dag i Hörnebo är ett arrangemang för att samla klubbens alla lag för att spela hemma under en och samma dag. Tryggve Olsson från Hörnebo SK:s styrelse menar att det har hållits i många år av klubben

– Det är en gammal tradition.

Huvudarrangemanget var matchen mellan Hörnebo Sk:s damer och Sils IF i division 2, som spelades klockan tretton. Dagen avslutades senare på eftermiddagen med match för den arrangerande klubbens herrar mot Mölltorp/Breviks AIF. Kring dessa matcher fanns dock mycket mer för besökarna att ta del av och många matcher från klubbens ungdomslag.

Redan på förmiddagen fanns försäljning av mat och fika tillgängligt. En brandbil fanns också på plats för nyfikna ynglingar att ta en titt i. Klockan tolv spelade fotbollsskolan match på en femmannaplan.

Hörnebo Sk:s flickor födda -06 bjöd också på en sevärd match mot Fagersanna på sjumannaplanen. Föräldrarna hejade på och efter matchen firade tjejerna i båda lagen med att rusa mot åskådarna och spruta vattnet i vattenflaskorna hej vilt kring sig. Besökarna kunde också skjuta prick eller testa hur hårt man skjuter i en hastighetsmätning.

Fotbollens dag i Hörnebo är ett arrangemang för att samla klubbens alla lag för att spela hemma under en och samma dag. Tryggve Olsson från Hörnebo SK:s styrelse menar att det har hållits i många år av klubben

– Det är en gammal tradition.

Huvudarrangemanget var matchen mellan Hörnebo Sk:s damer och Sils IF i division 2, som spelades klockan tretton. Dagen avslutades senare på eftermiddagen med match för den arrangerande klubbens herrar mot Mölltorp/Breviks AIF. Kring dessa matcher fanns dock mycket mer för besökarna att ta del av och många matcher från klubbens ungdomslag.

Redan på förmiddagen fanns försäljning av mat och fika tillgängligt. En brandbil fanns också på plats för nyfikna ynglingar att ta en titt i. Klockan tolv spelade fotbollsskolan match på en femmannaplan.

Hörnebo Sk:s flickor födda -06 bjöd också på en sevärd match mot Fagersanna på sjumannaplanen. Föräldrarna hejade på och efter matchen firade tjejerna i båda lagen med att rusa mot åskådarna och spruta vattnet i vattenflaskorna hej vilt kring sig. Besökarna kunde också skjuta prick eller testa hur hårt man skjuter i en hastighetsmätning.

  • Tobias Larsson Franzén