19 maj 2017 15:09

19 maj 2017 15:09

Sammanträdet gick som en dans

KULTUR-FRITID

Kultur och fritidsnämnden lade en sula på parketten vid sitt utlokaliserade sammanträde.

Parkstyrelsens tidigare ordförande Sven-Inge Brandqvist informerade om dansverksamheten och det fina samarbetet med Assyriska föreningen Tibro. Han inledde med att via klubbens tränare bjuda politiker och kultur och fritidschef Pelle Ekholm på en snabbkurs i bugg. Ekholm uppger att nämnden i möjligaste mån försöker bjuda in eller komma ut till föreningarna.

– Att vi dessutom skulle få oss en snabbkurs i bugg var ju oväntat och jättekul!

Parkstyrelsens tidigare ordförande Sven-Inge Brandqvist informerade om dansverksamheten och det fina samarbetet med Assyriska föreningen Tibro. Han inledde med att via klubbens tränare bjuda politiker och kultur och fritidschef Pelle Ekholm på en snabbkurs i bugg. Ekholm uppger att nämnden i möjligaste mån försöker bjuda in eller komma ut till föreningarna.

– Att vi dessutom skulle få oss en snabbkurs i bugg var ju oväntat och jättekul!