05 okt 2017 12:02

05 okt 2017 12:02

En helg återstår för fotoutställningen

BLOCKINGS: Tibro fotoklubb 70-årjubilerar

Anrika Tibro Fotoklubb 70-årsjubilerar i år och det uppmärksammas med en fotoutställning som under kommande helg kan ses på Ateljé Blocking. Sedan öppningen i lördags har drygt 100-talet besökare sett bilderna.

70-årsjubileet för Tibro fotoklubb firas med denna fotoutställning som bjuder på mellan 70 och 75 bilder. Utställare är klubbens medlemmar och de 17 fotograferna visar både svartvita bilder och färgbilder med mycket skilda motiv. Nämnas kan att vernissagen tidigarelades till i lördags för att matcha premiären på möbeldagarna då många utifrån också rör sig i bygden.

Ett lyckokast

Det visade sig vara ett lyckokast eftersom drygt hundra besökare passade på att ta sig en titt på bilderna i Ateljé Blockings galleri under helgen. Utställningen hölls även öppen på onsdagskvällen.

Nestor i klubben anno 2017 är Stig Larsson som är den medlem som varit med allra längst i fotoklubben.

– I dag har vi ett 30-tal medlemmar. Grundare till Tibro fotoklubb var Adolf Larsson, också vår första ordförande, men riktigt så länge har inte jag varit med, tillägger Stig med ett leende.

Fotokalendern

Den årliga fotokalendern är klubbens levebröd. En kalender med bilder som man lånar av folk i bygden och som ges ut för 47:e gången i år. Klubben har också ett helt annat projekt i gång. Medlemmarna har fotodokumenterar dagens Tibro under ett års tid nu.

– Vi i fotoklubben medverkar på årets ljusvandring vilket känns riktig kul, avslöjar Stig.

70-årsjubileet för Tibro fotoklubb firas med denna fotoutställning som bjuder på mellan 70 och 75 bilder. Utställare är klubbens medlemmar och de 17 fotograferna visar både svartvita bilder och färgbilder med mycket skilda motiv. Nämnas kan att vernissagen tidigarelades till i lördags för att matcha premiären på möbeldagarna då många utifrån också rör sig i bygden.

Ett lyckokast

Det visade sig vara ett lyckokast eftersom drygt hundra besökare passade på att ta sig en titt på bilderna i Ateljé Blockings galleri under helgen. Utställningen hölls även öppen på onsdagskvällen.

Nestor i klubben anno 2017 är Stig Larsson som är den medlem som varit med allra längst i fotoklubben.

– I dag har vi ett 30-tal medlemmar. Grundare till Tibro fotoklubb var Adolf Larsson, också vår första ordförande, men riktigt så länge har inte jag varit med, tillägger Stig med ett leende.

Fotokalendern

Den årliga fotokalendern är klubbens levebröd. En kalender med bilder som man lånar av folk i bygden och som ges ut för 47:e gången i år. Klubben har också ett helt annat projekt i gång. Medlemmarna har fotodokumenterar dagens Tibro under ett års tid nu.

– Vi i fotoklubben medverkar på årets ljusvandring vilket känns riktig kul, avslöjar Stig.