08 jul 2018 13:38

08 jul 2018 13:38

Det stora kaffekalaset

TIBRO: Många sorters kakor på den traditionella festen

Det fanns många sorters kakor att välja på under kakkalaset och hembygdsdagen i Balteryd.

Ett evenemang av Tibro längs Åna som Kyrkefalla Hembygds och Fornminnesförening stod som arrangör för. Det fanns en hel del aktiviteter att titta på och deltaga i. Några hade med sig en lie som behövde slipas, en inblick i hur linberedning går till, mangla på stenmangel och repslagning var några av aktiviteterna. Den gamla ladugården visades för första gången och där fanns det gamla slädar och en Kalesch.

Släktforskning

Inomhus hade släktforskarna förskansat sig för att hjälpa intresserade att eventuellt få en historik av tidigare släktingar. En sammanställning av var gamla torp i kommunen låg har tagits fram av Hembygdsföreningen, cirka 120 stycken och det finns fler. På föreningens hemsida finns det uppgifter om var dessa är belägna.

När de cirka 250 besökarna blev kaffesugna stod det stora kakbordet uppdukat med ett fyrtiotal olika kaksorter. Det fanns hårda kakor av olika sorter, ett antal mjuka sorter med godsaker på, så alla smakriktningar var tillgodosedda.

För musikunderhållningen på eftermiddagen var Moas Gubbröra inbjudna och de bjöd på många välkända melodier. Publiken lyssnade och trivdes i trädgården i det sköna sommarvädret och satt kvar länge. Tårtkalaset blir den tjugoåttonde juli på samma plats.

Ett evenemang av Tibro längs Åna som Kyrkefalla Hembygds och Fornminnesförening stod som arrangör för. Det fanns en hel del aktiviteter att titta på och deltaga i. Några hade med sig en lie som behövde slipas, en inblick i hur linberedning går till, mangla på stenmangel och repslagning var några av aktiviteterna. Den gamla ladugården visades för första gången och där fanns det gamla slädar och en Kalesch.

Släktforskning

Inomhus hade släktforskarna förskansat sig för att hjälpa intresserade att eventuellt få en historik av tidigare släktingar. En sammanställning av var gamla torp i kommunen låg har tagits fram av Hembygdsföreningen, cirka 120 stycken och det finns fler. På föreningens hemsida finns det uppgifter om var dessa är belägna.

När de cirka 250 besökarna blev kaffesugna stod det stora kakbordet uppdukat med ett fyrtiotal olika kaksorter. Det fanns hårda kakor av olika sorter, ett antal mjuka sorter med godsaker på, så alla smakriktningar var tillgodosedda.

För musikunderhållningen på eftermiddagen var Moas Gubbröra inbjudna och de bjöd på många välkända melodier. Publiken lyssnade och trivdes i trädgården i det sköna sommarvädret och satt kvar länge. Tårtkalaset blir den tjugoåttonde juli på samma plats.

  • Elof Johansson